ورود |عضويت
  ولایت فقیه

مواضع مقام معظم رهبری از زبان دشمن

 

 

 

روزنامه نیویورک تایمز: رجانیوز به نقل از خبرگزاری رویترز: «شاید حرف نهایی را باید از استاد خاورمیانه‌شناسی در آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده شنید که درباره رهبر ایران گفته است: «او واقعا فردی متفاوت است. با وجود انقلابی بودن و مخالفت با سیاست‌های امریکا، اصلا حس نفرت را در شما به وجود نمی‌آورد و برخلاف برخی از مذهبی‌ها، به دنبال اعمال فشار به شما برای تغییر سبک زندگی موردعلاقه‌تان نیست. آیت‌الله خامنه‌ای یک رهبر واقعی است.»

http://www.rajanews.com) http://baharbia.blogfa.com/post-497.aspx )/1/30/ ۹۱

کاندولیزا رایس- وزیر سابق امور خارجه امریکا و از تئوریسین‌های برجسته این کشور- و اذعان به اقتدار رهبر جمهوری اسلامی‌، نمونه‌ای کوچک اما خواندنی از این‌گونه تصریحات دشمنان قسم‌خورده است. وی در گفتگو با رویترز به صراحت اعلام کرد: «رهبر ایران می‌تواند نقشه‌هایی را که بهترین ذهن‌ها با صرف بیش‌ترین بودجه‌ها در زمانی بسیار طولانی کشیده و مجریانی ماهر اجرای آن را به عهده گرفته‌اند، با یک سخنرانی یک‌ساعته خنثی کند.»

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=1390112500150426/11/90

اوایل اسفند ۹۲- مایکل روبین از همکاران مایکل لدین در اندیشکده امریکن اینترپرایز از یک واقعیت مهم سخن گفت. او در وبسایت اندیشکده متبوع خود نوشت: «ایران با تدبیر آیت‌الله خامنه‌ای، از آمریکا در رقابت جلو می‌افتد.

مجله تایم مهرماه امسال تصریح می‌کرد «آیت‌الله خامنه‌ای مانع اصلی در برابر آمریکا و پذیرش خواسته‌های آن است»، ۳ ماه بعد جفری کوکدبرگ در نشریه آتلانتیک خاطرنشان کرد «ایران خلاف رفتار آمریکا اما استراتژیک رفتار می‌کند. به گفته اوباما ایرانی‌ها معتقد به  یک جهان‌بینی هستند و منافعشان را در نظر می‌گیرند و در این راه همه منافع و مضرات کار را هم محاسبه کرده‌اند اما این استدلال هرگز منافی این حقیقت نیست که جمهوری اسلامی یک حکومت دینی است که انواع آرمان‌گرایی‌هایی را که من از آنها منزجرم را در برگرفته است. ایران یک کشور بزرگ و قدرتمند است. آنها خود را بازیگری مهم در صحنه جهانی می‌یابند و به نظر من قصد خودکشی هم ندارد. برخلاف تلقی اوباما هیچ نشانی دیده نمی‌شود که ثابت کند حاکمان ایران تصمیم داشته باشند به دستور کاری ملحق شوند که آمریکا و متحدانش آن را معین می‌کنند. واقعیات میدانی، دقیقاً خلاف این مدعا را ثابت می‌کند. ایران امروز بیش از هر زمان دیگر مایل است به یک قدرت مسلط منطقه تبدیل شود، صد البته طبق معیارها و اصول خود. رهبر عالی ایران و وفادارترین یارانش گواه این مدعا هستند و به دفعات نشان داده‌اند که روی خوشی به آمریکا نشان نمی‌دهند. در سراسر خاک خاورمیانه بزرگ، تحرکات صریح و بی‌پرده ایران برای بسط دادن دامنه نفوذ خود در سطح منطقه، به وضوح نمایان است. حمایت ایران از قیام شیعیان در یمن و بحرین، تحرکات در لبنان به واسطه نیروی نیابتی‌اش در بیروت یعنی حزب‌الله، نقش ایران در غزه همه و همه تصدیق می‌کند که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران دیدگاهی دارد که کاملاً مغایر با چیزی است که مد نظر اوباماست. سند گویای این امر، حمایت از سوریه است. اگر یاری ایران نبود، دولت سوریه سالها قبل فرو پاشیده بود».

روزنامه واشنگتن‌پست اواخر شهریور درباره این «نه» تاریخ‌ساز نوشت «نه ایران به آمریکا، کنفرانس پاریس را نابود کرد. ایران در چشم‌انداز موفقیت کنفرانس پاریس، نقش نابودکننده و تباه کننده را ایفا کرد و به آمریکا نه گفت» همان ایام وبسایت شبکه الجزیره در تحلیل مشابهی خاطرنشان کرد «جنگ با داعش بدون حضور در ایران هیچ شانسی برای موفقیت ندارد و اگر اوباما تصور می‌کند بدون کمک ایران می‌تواند به موفقیتی دست یابد سخت در اشتباه است.»

روزنامه سعودی الحیات آذرماه امسال در یادداشتی خاطرنشان کرد «نفوذ منطقه‌ای ایران، مسئله‌ای حل نشده در مذاکرات هسته ای و مانع امتیازدهی این کشور است. اختلاف‌ها در مذاکرات حول  دو محور اساسی نفوذ منطقه‌ای ایران و برنامه هسته‌ای این کشور دور می‌زند. ایران از هیچ فرصتی برای قرار گرفتن در موقعیت برتر رقابت منطقه‌ای نمی‌گذرد و تازه‌ترین نمونه آن، رقابت با ائتلاف غرب برای مقابله با داعش در منطقه است، به طوری که تهران تلاش می‌کند صرفنظر از رضایت و یا نارضایتی غربی‌ها، شایستگی خود را به هر حال به رخ رقبا بکشد. حضور سردار قاسم سلیمانی در عراق را می‌توان در همین جهت ارزیابی کرد؛ پیام حضور سلیمانی برای آمریکایی‌ها این است که منطقه در دست ایران است. رهبر عالی ایران هم این پیام را به شیوه خاص خود، از طریق کم اهمیت جلوه دادن مسئله مذاکرات با غرب بیان کرد و لزوم تمرکز بر ایجاد تشکیلات بسیج در عراق، سوریه،‌لبنان و غزه را مورد تأکید قرار داد.» 

مقارن یادداشت الحیات روزنامه واشنگتن پست تحلیلی منتشر کرد با این مضمون که «ایران تسلیم نمی‌شود، چون رهبری انقلابی دارد». این روزنامه به قلم دیوید ایگناتیوس خاطرنشان می‌کرد «رهبر عالی ایران جمله مشهوری دارد که موجب می‌شود ایران تسلیم فشار تحریم‌ها نشود. هر دو طرف مذاکرات معتقدند که توافق نکردن بهتر از توافق بد است؛ با این التزام که گفت‌وگوها هم جریان عادی خود را طی کند. اگر فشارهای اقتصادی می‌توانست همه تاثیرش را بر جای گذارد، ایران حاضر به توافق می‌شد. اما رهبر عالی ایران عبارت مشهوری دارد که گفته است من انقلابی‌ام؛ دیپلمات نیستم. این مانع از تن دادن به فشار غرب است».

 

لس‌آنجلس تایمز همچنین با مرور مواضع آیت‌الله خامنه‌ای تاکید می‌کرد «رهبر عالی ایران در موضوعات محوری مذاکرات است، تسلیم‌ناپذیر ظاهر شده و می‌خواهد غرور ملی را حفظ کند. او غرب را از تسلیم ایران مایوس کرد. او می‌خواهد هر دو پیروزی را با هم به خانه بیاورد؛ هم تحریم‌ها را از میان بردارد و هم برنامه هسته‌ای را حفظ کند. او خواسته‌های غرب را قلدری و زورگویی می‌شمارد و هرگز زیر بار آن نخواهد رفت».

سوزان مالونی کارشناس ارشد بروکینگز داشت که معتقد بود «نامه اوباما نوعی استمداد است اما ساده‌لوحی است اگر تصور شود چنین نامه‌ای مشی رهبر عالی ایران را تغییر می‌دهد. قضاوت او درباره آمریکا گذرا نیست بلکه ریشه‌دار و برگرفته از یک جهان‌بینی است. درخواست اوباما در این مقطع حساس مطمئناً به عنوان التماس و تأیید بیشتر درماندگی و ضعف آمریکا در برابر موضع برتر ایران تعبیر می‌شود. آیت‌الله خامنه‌ای مرتباً در حال بازگویی این مطلب است که آمریکا در برابر قدرت برتر ایران در حال عقب‌نشینی است. تشکیلات امنیتی ایران نیز همکاری با آمریکا علیه داعش را رد می‌کند. ممکن نیست که نامه اوباما موجب انعطاف بیشتر ایران در برنامه هسته‌ای که بهای آن را پرداخته شود. برعکس این نامه بدون شک باعث سرافکندگی بیشتر واشنگتن در برابر رهبر ایران و تقویت عزم دیرینه او برای گرفتن امتیازات حداکثری خواهد شد. این نامه به منزله ضربه‌ای به شرایط حساس پایان بازی مذاکرات هسته‌ای است. برملا شدن این نامه موجب تضعیف اوباما در سایر کشورها نیز خواهد شد و تنش با متحدان منطقه‌ای آمریکا را تشدید خواهد کرد».

 

روزنامه انگلیسی گاردین ۱۷ آبان ۹۳ خاطرنشان کرد «از بی‌اعتنایی آیت‌الله خامنه‌ای می‌توان این نتیجه را گرفت که او تحت تأثیر زبان بازی و چرب‌زبانی اوباما قرار نگرفته است».

روزنامه بوستون گلوب با مرور مذاکرات یکی دو سال اخیر تصریح کرد «پیش‌بینی رهبر ایران درست از آب درآمده و آمریکا به وعده‌های خود از جمله درباره تحریم‌ها پایبند نبوده است.»

http://kayhan.ir/fa/news/39982/20/12/93

دعوت آحارونوت نوشت: «راهبردهای رهبر ایران در مذاکرات، از سانتریفیوژهایش قوی‌تر است. ایران با دستیابی به فناوری هسته‌ای، غرب و اسرائیل را شکست داده و توانسته است معادلات خاورمیانه را تغییر دهد».

الجزیره در گزارشی اذعان کرد که برنامه‌های راهبردی آیت‌الله خامنه‌ای در مذاکرات اوباما را در تنگنا قرار داده است؛ به گونه‌ای که آمریکا در آستانه تسلیم شدن قرار دارد. او به غرب ثابت کرد که ایران با ترک مذاکرات، چیزی را از دست نمی‌دهد، زیرا در طول مذاکرات توانسته است پرونده‌های مهم منطقه را به دست گیرد و مدیریت کند.

واشنگتن پست گفت: «[آیت الله] خامنه‌ای نابغه‌ای استراتژیک است که با صبر و حوصله، مذاکرات را به سمت اهداف هسته‌ای پیش می‌برد. او در مواضع خود محکم و استوار است اما مواضع قدرت‌های بزرگ جهانی، لرزان و متغییر است».

روزنامه الوطن چاپ مصر نوشته بود که آیت‌الله خامنه‌ای به گونه‌ای مذاکرات هسته‌ای را مدیریت می‌کند که اوباما را به چالش کشانده است. وی توانست بدون این که از نفوذ ایران در منطقه کم شود, قدرت هسته‌ای‌اش را تثبیت نماید.

http://www.dana.ir/News/260639.html

 

شنبه 29 مرداد ماه 1401
  نظرسنجي
نظر شما درباره وبگاه حوزه نمایندگی ولی فقیه چیست؟

 

تعداد جوابها : 251

عالی : 89%
خوب : 3%
متوسط : 2%
ضعیف : 6%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 38
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 38

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1529613
Visitors بازديد هاي امروز: 275
Visitors بازديد هاي ديروز: 509

فعال در اين زمان كاربران فعال:
با ذکر منبع بلامانع است
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا