ورود |عضويت
  انقلاب اسلامی

خاطره شهید صیاد از یک روز انقلابی

21مردادماه 1357 با برقراری حکومت نظامی در اصفهان عبور و مرور از ساعت 8 شب تا 6صبح ممنوع شد.

آن روز دولت در اصفهان حکومت نظامی اعلام کرد و سرلشکر ناجی به فرمانداری نظامی منصوب شد.

تظاهرات قهرآمیز مردم اصفهان که از مدت ها قبل ادامه داشت در این روز به حادترین و قهرآمیزترین و انقلابی ترین چهره خود رسید.

در این روز مردم اصفهان با تظاهرات بزرگ و وسیع خود تمام سینماها، مشروب فروشی ها، بانک ها، ادارات دولتی و ساختمان حزب رستاخیز را به آتش کشیدند. در درگیری شدید و همه جانبه بین مردم و پلیس جماعتی کشته و مجروح شدند. مردم با قطع درختان در خیابانها جهت جلوگیری از حرکت خودروهای مأموران انتظامی سد معبر کردند.

همزمان با برپایی راهپیمایی‏های پراكنده كه به ویژه پس از فاجعه 19 دی 56 در سراسر كشور انجام می‏شد و با آغاز ماه مبارك رمضان، تظاهرات قهرآمیز مردم اصفهان كه از مدت‏ها قبل ادامه داشت در این روز به حادترین و انقلابی‏ترین چهره خود رسید. مردم اصفهان با تظاهرات بزرگ و وسیع خود، تمام سینماها، مشروب‏فروشی‏ها، بانك‏ها، ادارات دولتی و ساختمان حزب رستاخیز را به آتش كشیدند.

اصفهان بعداز تهران اولین جایی بود که برای حکومت ایجاد حساسیت کرد

در درگیری شدید و همه جانبه مردم با پلیس، عده‏ای كشته و زخمی شدند. مردم با قطع درختان در خیابان‏ها جهت جلوگیری از حركت خودروهای مأموران انتظامی، سدّ معبر کردند. به دنبال این حوادث، دولت در اصفهان حكومت نظامی اعلام كرد و سرلشكر ناجی به فرمانداری نظامی منصوب شد. با این‏حال، اوج‏گیری نهضت اسلامی و حضور مردم مذهبی و متدین اصفهان در راهپیمایی‏های گسترده، حكومت نظامی را بی‏ارزش کرد.

 

شهید علی صیاد شیرازی در خاطرات خود می‌گوید: «اصفهان بعداز تهران اولین جایی بود که برای حکومت ایجاد حساسیت کرد. در نتیجه حکومت نظامی درآن برقرار شد. حکومت نظامی معنی‌اش این بود که با هسته یگان‌های ارتش می‌آمدند ودر شهر مستقر می‌شدند و جلوی تجمع تظاهرات را می‌گرفتند، چند جلسه‌ای این کار را کردند اما دیدند حریف خود نظامی‌ها نمی‌شوند چون نظامی‌ها یک جوری نرمش می‌کردند، یعنی تمایلی در فرماندهان نبود که جلوی مردم را بگیرند و بخواهند دستور تیراندازی بدهند، البته چند فقره استثنایی بوجود آمد که درکل حکومت نظامی تعدادی در سطح اصفهان و نجف‌آباد به شهادت رسیدند و این تعداد با مقدار زیاد گلوله‌هایی که شلیک شد و با این همه حکومت نظامی اصلاً قابل قیاس نبود. ناجی هم کسی بود که کورکورانه دستور اجرا می‌کرد. خشک. حتی خودش می‌آمد این توپ‌های خود کششی را که مثل تانک است در خیابانهای اصفهان راه می‌انداخت و با بلندگو اعلام می‌کرد که مردم به شما هشدار می‌دهم به خانه‌هایتان بروید من با قاطعیت برخورد می‌کنم؛ دستور دارم.»

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=282874

 

شنبه 29 مرداد ماه 1401
  نظرسنجي
نظر شما درباره وبگاه حوزه نمایندگی ولی فقیه چیست؟

 

تعداد جوابها : 251

عالی : 89%
خوب : 3%
متوسط : 2%
ضعیف : 6%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 51
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 51

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1529496
Visitors بازديد هاي امروز: 158
Visitors بازديد هاي ديروز: 509

فعال در اين زمان كاربران فعال:
با ذکر منبع بلامانع است
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا