ورود |عضويت
  موعظه

چگونه کسالت دل را برطرف کنیم

 

پای درس اخلاق مرحوم آیت‌الله حق‌شناس

ماجرای گم‌شدن دسته‌کلید یک عارف

 

*راه گام به گام تهذیب نفس

 

در روایتی آمده با این حکمت‌های بدیع است که دردهای شما معالجه خواهد شد، درد را کاملاً درک می‌کنیم، دوا را هم خوب می‌شناسیم، اما دانستن نسخه طبیب که به تنهایی ما را معالجه نمی‌کند، باید به نسخه طبیب قیام کرد و آن را به کار بست، یقیناً اگر شما نسخه طبیب را بگیرید و داوها را کنار بگذارید، معالجه نخواهید شد.

 

*تصفیه و ترک منیت راه باز شدن قلب است

 

وقتی نفس تصفیه شد، وقتی قلب و عمل از رذایل اخلاقی پاک شد،فوراً راه ارتباط با علام الغیوب باز خواهد شد! بعضی گفته‌اند که با عقل فعال یعنی جبرئیل رابطه پیدا می‌شود و او علوم جدید را افاضه می‌کند، قرآن هم می‌فرماید: «وَ اتَّقُوا اللهَ وَ یُعَلِّمُکُمُ الله»؛ یعنی وقتی قلب با عالم مرتبط شد، علوم حقیقه به آن افاضه می‌شود.

 

جمال یار ندارد نقاب و پرده ولی/غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد

 

تا توجه به کثرات است، مقام وحدت را نمی‌توانی دریابی

 

بر باد فنا تا ندهی گرد خودی را/هرگز نتوان دید جمال احدی را

 

اول باید از خودیت درست برداری و «منم» را کنار بزنی وگرنه هرگز جمال را نخواهی دید! پیش از این، باید صفات رذیله دیوی و شیطانی را از خودت دور کنی تا ترک منیت برایت کارساز شود.

 

*خداخواهی کسالت دل را برطرف می‌کند

 

حضرت فرمود: همان طور که بدن‌های شما کسل می‌شود، جان‌ها و قلب‌های شما هم کسل می‌شود، متأسفانه ما در مکتب الهی و نورانی اهل بیت، آن طور که باید در مقام تعلم برنیامده‌ایم، برای همین است که ما از کسالت قلبمان مطلع نمی‌شویم! ما تربیت اخلاقی نشده‌ایم و چون حساب کار ما دل‌بخواهی است، نه خداخواهی وضعمان این طور شده است.

 

رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند/بنگر که تا چه حد است مکان آدمیت

 

باید یک نقطه را هدف گرفت و مدام در همان مسیر پیش رفت، آن هم راه مراقبه است که علامه طباطبایی فرمود: «اول مراقبه، وسط مراقبه و آخر هم مراقبه»، باید من خودم را در حضور و محضر پروردگار ببینم، اگر تو خدا را نمی‌بینی، او تو را می بیند، باید مراقبه داشت، اما متاسفانه:

 

هستی اسیر چاه طبیعت چگونه باز/قرب ومقام موسی عمرانت آرزوست

 

*کلید همه مشکلات در دست خداست

 

پریشب بنده در عالم رویا دیدم که یک دسته کلید به من دادند،‌ بعد همه این دسته کلیدها ته یک چاه افتاد! کلید در خواب، علامت گشایش کار است، وقتی یک دسته کلید به تو می‌دهند، علامت این است که إن‌شاءالله در تمام کارهایت گشایش می‌شود، من در همان عالم رویا با خود گفتم: عجب! حالا چه کسی درون این چاه عمیق تقریباً 500 متر برود و دیوارش صاف بود، می‌رود و کلیدها را بیرون می‌آورد؟! یک مرتبه دیم آقایی آمد و گفت: آقا میرزا غصه نخور، من خودم می‌روم و کلیدها را می‌آورم، حالا او چطور رفت ته چاه و کلید را آورد؟! آن ‌آقا به قدرت پروردگار رفت و دسته کلید را آورد و گفت: این دسته کلید! خیلی بنده از پروردگار تشکر کردم! تمام گرفتاری‌های آن روز من، یکی بعد از دیگری گشایش پیدا کرد، کلید تمام گرفتاری‌ها و همه مشکلات در دست خداست.

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13950304001385

 

شنبه 29 مرداد ماه 1401
  نظرسنجي
نظر شما درباره وبگاه حوزه نمایندگی ولی فقیه چیست؟

 

تعداد جوابها : 251

عالی : 89%
خوب : 3%
متوسط : 2%
ضعیف : 6%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 41
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 41

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1529541
Visitors بازديد هاي امروز: 203
Visitors بازديد هاي ديروز: 509

فعال در اين زمان كاربران فعال:
با ذکر منبع بلامانع است
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا